Nie masz pompy ciepła w domu? Poznaj 5 powodów, aby to zmienić!

 

Opinie o pompach ciepła są…różne. Nadal pozostało wiele nieprzekonanych do nich osób. Uważają, że pakują się tylko w niepotrzebne koszty. Kolejne często powtarzane przekonanie polega na tym, że pompa ciepła sama sobie nie poradzi z ogrzewaniem całego domu. Dodatkowo, ci, którzy nie mają jej jeszcze w domu boją się, że czeka ich siedzenie przez całą zimę w chłodzie. A jaka jest prawda? Poniżej postaramy się zdementować te szkodliwe plotki i pokazać Ci, że pompa ciepła w domu, nie jest taka straszna, jak ją malują. A wręcz przeciwnie. Jej zainstalowanie przyniesie Ci bardzo wiele korzyści. 

Powód numer 1 – pompa ciepła to nie tylko centralne ogrzewanie

To prawda, że pompa ciepła to przede wszystkim centralne ogrzewanie. Jednak z powodzeniem możesz ją wykorzystywać również do innych celów. Bardzo dobrze sprawdzi się jako skuteczne ogrzewanie w domu lub w mieszkaniu. Równie dobrze możesz jej używać do podgrzewania wody. Jednocześnie pozwoli Ci to w zmniejszeniu kosztów ciepłej wody użytkowej. W niektórych rejonach Polski są one naprawdę bardzo wysokie. 

Może jeszcze o tym nie wiesz, ale bardzo wiele pomp ciepła ma również funkcję chłodzenia. Dzięki niej możesz obniżyć temperaturę w budynku, gdy na zewnątrz panuje upadł. Nie będziemy Cię tutaj okłamywać i pisać o tym, że takie rozwiązanie jest również skuteczne jak standardowa klimatyzacja. Jednak klimakonwektory znajdujące się w pompie ciepła dadzą Ci  możliwość utrzymania w pomieszczeniach przyjaznych do życia temperatur. To jest pierwszy powód, dla którego nie powinieneś dłużej zwlekać z zakupem pompy ciepła. Przejdźmy płynnie do kolejnego. 

Powód numer 2 – pompa ciepła jest komfortowa w użytkowaniu

Wygoda i efektywność to te dwa słowa, które są w stanie zaczarować każdego. Wszystkie usprawnienia, które powodują, że Twoje życie staje się prostsze są mile widziane. Dlatego tak bardzo nas dziwi, czemu w Twoim domu nie ma jeszcze pompy ciepła. 

Jeżeli wybudowałeś swojej cztery kąty, w miejscu, w którym nie ma jeszcze rozbudowanej sieci gazowej, to znacznie utrudniłeś sobie życie. Będziesz się musiał mierzyć z wieloma wyzwaniami. Gdy zamontujesz w nim pompę ciepła, to nie będziesz się już martwił o dostęp do gazu. Wiele osób błędnie trwa w przekonaniu, że skoro jest pompa ciepła, to musi być również piec gazowy. Taka opinia wzięła się stąd, że piec gazowy kontrolowałby ogrzewanie domu, w momencie, gdy na zewnątrz będą bardzo niskie temperatury. Jednak eksperci przekonują, że wysokiej klasy pompy ciepła nie potrzebują żadnego dodatkowego wsparcia. Ten sposób ogrzewania nie wiąże się również z koniecznością uzupełniania paliwa. Co oczywiste, nie będziesz musiał również ponosić kosztów dodatkowego materiału opałowego. Na sam koniec tego akapitu wspomnimy jeszcze o tym, że gdy wybierzesz pompę, to będziesz miał ciepły dom i ciepłą wodę użytkową bez żadnego wysiłku. Pompy ciepła nie musisz ustawiać, ani kontrolować. 

Powód numer 3 – pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że w ochronie środowiska nie chodzi wyłącznie o komfort Twojego życia, ale również przyszłych pokoleń. Gdy zdecydujesz się na zainstalowanie w Twoim domu pompy ciepła, to nie będziesz emitował gazów cieplarnianych i zwiększał poziomu smogu. Ciągle za mało się o tym mówi, ale niestety smog powoduje choroby płuc i alergie u coraz młodszych dzieci. Musimy zrobić wszystko, aby to negatywne zjawisko powstrzymać lub chociaż zminimalizować. Gdy będziesz miał pompę ciepła, to w ogóle nie musisz stawiać na Twoim dachu komina. Pozwoli Ci ona ogrzać nie tylko dom, ale również wodę.  Kupując pompę działasz nie tylko na korzyść środowiska naturalnego, ale też na własną. W ten sposób zmniejszysz ogólne koszty budowy domu i zaoszczędzisz miejsce w nim. 

Powód numer 4 – pompa ciepła pomoże Ci w zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu

Z pewnością już kiedyś słyszałeś opinie, że to niemożliwe. W końcu pompy ciepła pobierają minimum 25% energii elektrycznej. Mimo usilnych starań nie jesteś w stanie zobaczyć w tym żadnych oszczędności. Może w związku z tym, spójrz na to inaczej? Połącz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób zaoszczędzisz na ogrzewaniu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w dłuższym rozliczeniu. Nawet, jeżeli nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na fotowoltaikę, to musisz wiedzieć, że wybranie pompy ciepła może Cię kosztować o 30% mniej niż kupowanie pieca gazowego. Czy teraz już rozumiesz, że naprawdę próbujemy Cię przekonać do najlepszej opcji, jaka jest obecnie dostępna na rynku?

Powód numer 5 – pompa ciepła to niedroga instalacja i montaż

Użycie pompy ciepła do ogrzewania domu to może być naprawdę najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Montaż i projekt ogrzewania gazowego będzie Cię kosztował w granicach 20 do 52 tysięcy złotych. Bierzemy tutaj pod uwagę oczywiście wiele czynników, w tym między innymi budowa kominów i zakup pieca gazowego. 

Jeżeli nasz artykuł Cię przekonał, to wejdź na stronę Synergyc i już dziś zamów swoją pompę!