Każda instalacja grzewcza po jakimś czasie użytkowania potrzebuje częściowej lub całkowitej modernizacji, czy remontu. Modernizacja instalacji grzewczej w starym domu na standardowo zmniejszyć rachunki za ogrzewania, sprawić, że korzystanie z niej stanie się przyjemniejsze, a sama instalacja będzie wyglądała o wiele bardziej estetycznie. Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy warto wreszcie zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej. 

Kiedy trzeba zmodernizować instalację grzewczą? 

Zanim podejmiesz decyzję o modernizacji instalacji grzewczej, to powinieneś sobie odpowiedzieć, czy w ogóle tego chcesz. W dalszej kolejności musisz dopasować odpowiednie rozwiązanie grzewcze do Twoich indywidulanych potrzeb. Gdy dobrze tego nie przemyślisz, to zamiast oszczędności, poniesiesz duże koszty. Możesz zapomnieć o odczuwaniu korzyści z posiadania nowej instalacji grzewczej. 

Poniżej podamy Ci kilka powodów, dlaczego i kiedy warto zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej. 

Masz stary kocioł na paliwo stałe

Obecnie jest to najczęściej spotykany powód, dla którego mieszkańcy domu, podejmują decyzję o modernizacji instalacji grzewczej. Chodzi po prostu o ekologię. Pewnie bardzo dobrze wiesz o tym, że popularne lata temu piece węglowe w czasie spalania produkują ogromne ilości dymu. Nie bez powodu nazywa się je kopciuchami. Jeszcze gorzej, gdy ktoś spala w takim piecu butelki lub buty, wtedy swąd unosi się po całej okolicy. W dymie z pieca węglowego znajdują się pyły zawieszone, tlenki węgla, siarki, azotu, oraz metale ciężkie. I co? Nie dość, że zanieczyszczają środowisko naturalne, to również szkodzą Twojemu zdrowiu. Wreszcie przestają dziwić tak długie kolejki do specjalistów zajmujących się chorobami płuc. W wielu miastach ogrzewanie za pomocą pieców węglowych jest surowo zabronione. Na pewno pozbycie się starych pieców, które może i dobrze dogrzewają domy, ale jednocześnie szkodzą środowisku naturalnego, na pewno wyjątkowo korzystnie wpłynie na jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego, jeżeli nie chcesz truć siebie i innych, to wymień piec węglowy na coś lepszego. 

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że jeżeli nie masz wystarczających środków na koncie, aby wymienić instalację grzewczą, to zawsze możesz skorzystać z jednego z programów rządowych. Ich celem jest zintensyfikowanie walki ze smogiem. Pozwalają one na otrzymanie dofinansowania do wymiany starego kotła na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego ogrzewanie. Dobrze jest wiedzieć również, że z tych pieniędzy możesz częściowo sfinansować budowę instalacji gazowej lub opartej na odnawialnych źródłach energii. 

Zdecydowanie za dużo płacisz za ogrzewanie domu

Następnym powodem, dla którego warto jest zmodernizować instalację grzewczą, są bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Jeżeli zauważysz, że z miesiąca na miesiąc, one niepokojąco rosną, to nie masz na co dłużej czekać. Będzie tylko gorzej. Oczywiście musi być to wzrost niezależny od rosnących cen paliw i od powierzchni. Wiadomo, że o wiele trudniej jest ogrzać duży dom, niż małe mieszkanie. Jeżeli nic się teoretycznie nie zmieniło, a wydajność Twojego ogrzewania się zmniejsza, koszty rosną, to pora coś zmienić. Jeżeli nie masz pewności, czy wszystko z Twoim ogrzewaniem jest w porządku, to zawsze warto skonsultować się z tej sprawie ze specjalistą z firmy Synegric z Trójmiasta. Zamów u nas przegląd kotła. Sprawdzimy w jakiej kondycji jest Twoja instalacja grzewcza i doradzimy, co możesz z nią dalej zrobić. Nie zawsze musisz demontować całą instalację grzewcza. Czasami jest tak, że wystarczy naprawić jeden lub kilka elementów i jej wydajność wróci do poprzedniego stanu. 

Zwróć jednak uwagą na pewną bardzo ważną rzecz. Przeglądu pieca gazowego, powinieneś dokonywać bez względu na to, jakie są Twoje rachunki za ogrzewanie. Wynika to stąd, że tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo. Gdy nie wszystkie podzespoły działają prawidłowo, to narażasz własne zdrowie i życie. Przegląd pieca gazowego najlepiej robić przed sezonem grzewczym, raz na rok.

Instalacja grzewcza ma już swoje lata

Wszystko się starzeje. Jeżeli korzystasz z tej same instalacji grzewczej już od bardzo wielu lat, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie jest ona dostatecznie sprawna. Z czym się to wiąże? Narażasz się na duże straty ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie. Wtedy nie ma co się już dłużej zastanawiać nad modernizacją instalacji grzewczej. Musisz działać! Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o remoncie instalacji grzewczej, to powinieneś zadzwonić do profesjonalnego instalatora z firmy Synergic. Nasz pracownik pomoże Ci w precyzyjnym określeniu zakresu prac oraz w ich wycenie. 

Jeżeli któryś z wymienionych wyżej powodów odnosi się do Twojej instalacji grzewczej, to pora coś zmienić. Stara instalacja to nie tylko wyjątkowo wysokie rachunki, ale też narażanie własnego zdrowia, a czasami nawet życia. Dlatego skontaktuj się z firmą Synergic i przeprowadź profesjonalną modernizację instalacji grzewczej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *