Jak zmodernizować instalację wodno-kanalizacyjną?

Całkowita modernizacja instalacji wodnej i kanalizacyjnej bardzo często polega na wymianie orurowania i przyborów. Zazwyczaj modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej przeprowadza się przy rozbudowywaniu domu lub przy jego generalnym remoncie. Przeprowadzenie tego rodzaju modernizacji wcale nie jest proste. Wiąże się z rozkuwaniem ścian, wymianą wyposażenia lub zmiany jego rozplanowania. O wiele częstszym przypadkiem są doraźne naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mogą one wynikać na przykład ze złej kondycji całej instalacjach, przecieków lub jej niedrożności. Czasami bywa również tak, że modernizacja instalacji wodno-sanitarnej jest konieczna z powodu zakupu nowego sprzętu AGD lub urządzenia sanitarnego. 

Czym są wcięcia w instalację wodno-kanalizacyjną?

Zdemontowanie elementu instalacji wodno-kanalizacyjnej przeprowadza się w momencie, gdy zdecydujesz się na częściową wymianę rur lub rozbudowanie już posiadanej instalacji. Wtedy niezbędne jest wykonanie odgałęzienia, czyli odnogi dla nowego odcinka. Dotyczy to zarówno przewodu wodnego, jak i samej rury kanalizacyjnej. Metoda dojścia do celu będzie zależała od rodzaju orurowania i możliwości swobodnego do niego dostępu. 

Bardzo kłopotliwe może być dla Ciebie wykonanie wcinki w rury stalowe instalacji wodnej, jak i żeliwne od kanalizacji. O wiele prościej jest w sytuacji, gdy masz do czynienia z rurami z plastiku oraz z miedzi. Zrobienie wcinki w wodociągową rurę stalową wiąże się z koniecznością otrzymania dostępu do dwóch złączy gwintowych, na samym końcu zmienianego odcinka instalacji.

Jak wygląda wymiana instalacji wodno- kanalizacyjnej?   

Pamiętaj o tym, że nie możesz naciąć gwintu na zamontowanej rurze. Musisz go przeciąć i usunąć. Możesz to zrobić na przykład szlifierką kątową lub piłką do metalu. Aby przejść przez ten etap musisz odsłonić rurę na całej długości i zagwarantować dostęp, który da Ci możliwość operowania narzędziami do demontażu i do montażu. 

Przecinanie rury nie jest potrzebne w sytuacji, gdy na tym odcinku zamocowany jest już śrubunek. Po rozkręceniu da on możliwość rozłączenia oraz złączenia obu części orurowania. 

Natomiast wstawienie nowej rury, z trójnikiem do rozbudowania instalacji, wymaga zamocowania co najmniej jednego śrubunku, który będzie łączył trójnik z odcinkiem nagwintowanej rury. Zanim wkręcisz je w poprzednią instalację wodno-kanalizacyjną, to bardzo dokładnie wyczyść gwinty złączeń. Natomiast do uszczelnienia możesz wykorzystać pakuły pokryte pastą przeznaczoną do połączeń hydraulicznych. 

Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wymieniany odcinek wstawić z innego typu rur, na przykład: polipropylenowych PP, warstwowych PEX, miedzianych. W takiej sytuacji do połączenia musisz wykorzystać właściwe złączki zaciskowe lub zgrzewane, które będą zakończone gwintem o dobranej średnicy. Natomiast w instalacjach wodno-kanalizacyjnych zrobionych z rur plastikowych lub miedzianych, zrobienie wcinki lub wymiana zniszczonego odcinka będzie o wiele mniejszym wyzwaniem dla Ciebie. 

Możesz to zrobić w wybranym przez Ciebie miejscu przez wycięcie fragmentu już posiadanej instalacji i wstawienie trójnika. Należy go podłączyć złączkami dopasowanymi do rodzaju materiału. Chcemy tutaj również wspomnieć o tym, że w instalacji wodno-kanalizacyjnej, która została wykonana z rur żeliwnych, wstawienie całkiem nowego trójnika lub wymienienie rury kanalizacyjnej będzie dosyć skomplikowanym zadaniem. Aktualnie produkuje się rury tworzywowe, które nie są spójne ze starymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. 

Jeżeli nie wiesz, jak samodzielnie naprawić instalację wodno-kanalizacyjną lub masz z nią jakiś inny problem niż wyżej opisane, to zachęcamy Cię do skorzystania z pomocy fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *