Jak zmodernizować instalację wodno-kanalizacyjną?

The girl keeps her hand on the heating radiator to check is turned on. Winter heating efficiency

Jak zrobić przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

Systematyczne przeglądy centralnego ogrzewania to bezpieczeństwo i pewność, że instalacja jest w pełni sprawna.

Tego rodzaju przeglądy najlepiej jest zaplanować na sezon letni. Wtedy będziesz miał gwarancję, że kocioł oraz pozostałe elementy będą działały dobrze. Nie będziesz się musiał martwić o to, że nagle jakieś urządzenie grzewcze odmówi Ci posłuszeństwa.

Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że warto mieć świadomość podstawowych rzeczy. Mamy tutaj na myśli to, że trzeba wiedzieć, jak często należy wykonywać przegląd instalacji centralnego ogrzewania. 

Podpowiemy Ci również, jaka firma zrobi to niedrogo i w stu procentach profesjonalnie. Jest obecna na rynku od lat, ma wyrobioną markę. Jednak do tego przejdziemy jeszcze później.

Jak często należy kontrolować instalację grzewczą?

Zacznijmy może od tego, że nieważne, jaki masz typ kotła centralnego ogrzewania. Nie ma tutaj również znaczenia to, jaki rodzaj paliwa stosujesz. Zawsze musisz pamiętać o regularnych przeglądach! Koniec i kropka!

Jeżeli wpadnie Ci w ręce instrukcja pochodząca od jakiegokolwiek producenta kotłów, to szybko przeczytasz w niej, że warto przeprowadzić przegląd instalacji grzewczej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu. 

To znaczy zanim będziesz chciał do tego kotła cokolwiek wrzucić…To tylko tak dodajemy dla wyjaśnienia.

Dlaczego przeglądy instalacji grzewczej są tak ważne?

Po co jest Ci w ogóle ten cały przegląd instalacji grzewczej? Pewnie wszystko u Ciebie działa w najlepszym porządku i jakoś nie czujesz potrzeby, aby wydawać na to pieniądze.

No, cóż…Może w tej chwili nie. Jednak wyobraź sobie sytuację, że tego przeglądu instalacji grzewczej nie zrobisz. Nie będzie Ci się chciało szukać specjalisty. 

I co? Miesiąc po wyznaczonym terminie przeglądu coś się w instalacji psuje. Mówiąc wprost – kocioł nie działa. Temperatury na zewnątrz są coraz niższe. Wewnątrz budynku również. Naprawdę przydałoby się napalić w tym kotle. A tu nie ma jak…

Wbrew pozorom nie jesteś w tej patowej sytuacji sam. Wielu Polaków myśli, że jakoś to będzie. Przegląd instalacji grzewczej znajduje się na szarym końcu ich planowanych wydatków. A później szukają specjalisty na wczoraj, przepłacają i marzną.

Zapewniamy Cię, że koszt przeglądu instalacji grzewczej jest o wiele niższy niż potencjalne wydatki związane z naprawą kotła. A naprawdę wiele może się w nim zepsuć. 

Co znajduje się w przeglądzie instalacji grzewczej?

Ze względu na to, że zakres obowiązkowych czynności jest dosyć rozbudowany, to omówimy tutaj tylko te najważniejsze. Należą do nich:

  • sprawdzenie szczelności rur,
  • wymiana starych regulatorów,
  • usunięcie usterek.

Ok, skoro mamy to już ustalone, to teraz pora na to, co Cię pewnie najbardziej interesuje. To znaczy cen za tego rodzaju przegląd.

Ile kosztuje przegląd instalacji grzewczej?

Zanim podamy konkretne stawki, to jeszcze raz chcemy Ci przypomnieć o jednej rzeczy. Przegląd instalacji grzewczej zawsze kosztuje mniej niż naprawa kotła. Wiemy, bo przerabialiśmy to z różnymi klientami już nie raz. 

Ogólny koszt takiego przeglądu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, od tego, jakie są średnie stawki za usługi hydrauliczne w danej części Polski. Drugim kryterium jest zakres prac, jakie ma wykonać specjalista. 

Najczęściej cena za sprawdzenie poprawności działania najprostszych systemów to 200 złotych. Natomiast, gdy mamy do czynienia z bardziej rozbudowanymi i skomplikowanymi systemami ogrzewania, to możesz zapłacić nawet dwa razy więcej. 

To jednak nadal nie jest dużo, gdy sprawdzisz sobie w sieci, ile może kosztować wymiana całego kotła. Duże koszty odnoszą się również do przerabiania rur lub grzejników. Jeżeli o nie nie dbasz lub się uszkodzą, to nieszczęście gotowe. 

Co obejmuje przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

Kompleksowo wykonywany przegląd systemu grzewczego w budynku mieszkalnym lub przemysłowym powinien obejmować m.in.:

  • kontrolę wentylacji kotłowni,
  • przegląd i konserwację kotła c.o.,
  • kontrolę temperatury oraz ciśnienia,
  • sprawdzenie sprawności pompy obiegowej (o ile instalacja jest w nią wyposażona),
  • przegląd elektroniki, a także systemów sterujących,
  • wymianę zaworów oraz termostatów hydraulicznych.

Jak wygląda kontrola wentylacji kotłowni?

Bardzo często awarie i problemy związane z użytkowaniem pieca, grzejnika i urządzeń grzewczych biorą się z utrudnionej wymiany powietrza. Gdy zastawisz otwory nawiewne lub nieprawidłowo je zamontujesz, to może się to skończyć zaczadzeniem mieszkańców w budynku.

Właśnie z tego względu instalacja budynku jest bardzo ważna. Z tego względu ocenę poprawności i wydajności systemu wentylacyjnego zazwyczaj wykonuje się zaraz w pierwszej kolejności. 

Na czym polegają przegląd i konserwacja kotła c.o.?

Czynności kontrolno-serwisowe w kotłach centralnego ogrzewania obejmują ich czyszczenie, regulację paleniska oraz kontrolę sterowania i zabezpieczeń. Częstotliwość wykonywania wyczystki jest określana przez producenta kotła. 

Bardzo często niestety trzeba czyścić piece węglowe oraz pozostałe na paliwa stałe. Trochę rzadszej konserwacji potrzebują kotły olejowe.

Chcesz zlecić przegląd instalcji grzewczej? Skontaktuj się z firmą Synergyc!

Inne posty

instalacje centralnego ogrzewania. Firma Synergyc z Gdańska.
instalacje centralnego ogrzewania

Instalacje centralnego ogrzewania

Ciepło to podstawa komfortowego życia, dlatego też warto zainwestować w wydajną instalację centralnego ogrzewania. Nasza firma Synergyc z Gdańska specjalizuje się w projektowaniu i montażu

przeczytaj »
Plumber in uniform sitting on toilet in plumbering
ogrzewanie

Jak zmodernizować instalację wodno-kanalizacyjną?

Jak zmodernizować instalację wodno-kanalizacyjną? Całkowita modernizacja instalacji wodnej i kanalizacyjnej bardzo często polega na wymianie orurowania i przyborów. Zazwyczaj modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej przeprowadza się przy

przeczytaj »
Montaże kotłowni w Gdansku, instalacje C.O
kotłownia

Przeglądy kotła

Serwisowanie pieców C.O. w Gdańsku to bezpieczeństwo i spokój na lata. Gdy wybierasz kocioł, to musisz się liczyć z tym, że nie rozstaniesz się z nim przez długi czas. Dlatego powinieneś starannie dobrać jego parametry i poszczególne elementy systemu. Przeanalizuj zyski i straty. Jednak, jeżeli zależy Ci na tym, aby przedłużyć żywotność Twojego systemu grzewczego, to musisz pamiętać o serwisowaniu pieców C.O. w Gdańsku.

przeczytaj »

Wykonanie strony: rwdweb.pl